ترخیصیه چیست؟ ترخیصیه یک از مهم ترین اسنادی که باید به گمرک ارائه داد. ترخیصیه یا Delivery Order سندی است که برای انجام مراحل ترخیص کالا برای صاحب یا نماینده او صادر می شود. طبق قوانین گمرک باید صاحب کالا یا شخص حق العمل کار باید نامه ترخیصیه را از گمرک تحویل بگیرند. تنها در این صورت است که صاحب کالا یا نماینده او حق ترخیص و تحویل کالا از انبار را دارد. 

برای دریافت اطلاعات و خدمات از ترخیص کار مرز تمرچین با ما تماس بگیرید.

قوانین مشخص برای ترخیصیه چیست؟

به نظر شما قوانین تعیین شده برای ترخیصیه چیست؟ ترخیصیه نیز مانند دیگر مراحل مربوط به ترخیص کالا باید بر طبق قوانین خودش انجام شود، بنابراین اگر شما مراحل قبلی مربوط به ترخیص کالا را انجام نداد باشید، موفق به دریافت ترخیصیه نمی شوید. 

همانطور که میدانید گمرک نیز مانند دیگر سازمان دارای تشریفاتی که باید در طی فرآیند انجام تجارت انجام شود، هرگونه نقص در انجام کار موجب می شود شما نتوانید زودتر از وقت تعیین شده ترخیصیه را دریافت کنید و همین امر موجب اتلاف وقت میشود و گاهی هزینه زیاد روی دست شما می گذارد. قوانین گمرک مدام در حال تغییر و تحول است بنابراین باید شما نیز اطلاعات خود را در این زمینه به روز کنید. حالا می خواهیم بدانیم اطلاعات ذخیره شده در ترخیصیه چیست؟

اطلاعات مورد نیاز برای ترخیصیه چیست؟

  • مشخصات گیرنده کالا؛
  • شماره بارنامه؛
  • شماره کشتی وارد کننده کالا؛
  • بندر گیری؛
  • بندر تخلیه؛
  • تعداد و نوع بسته بندی؛
  • وزن کالا؛ 
  • تعداد کالا؛
  • مشخصات وسیله حمل؛
  • شماره فهرست بار و غیره.

این مطلب را فراموش نکنید که ترخیصیه یا  Delivery Order با قبض انبار متفاوت است، قبض انبار توسط سازمان انبار صدر می شود ولی ترخیصیه سندی است که شرکت حمل و نقل به گمرک اعلام می دارد که صاحب کالا هیچ گونه بدهی بابت ترخیص کالای خود ندارد و بنابراین ترخیص کالا نیز بدن هیچ مانعی انجام پذیر است. 

قوانین مشخص برای ترخیصیه چیست

برای دریافت اطلاعات و خدمات از ترخیص کار مرز خسروی با ما تماس بگیرید.

مراحل ترخیصیه چیست؟ انجام ترخیصیه دارای مراحلی است که باید شما از آن آگاهی داشته باشید، در ابتدای کار شما باید وارد سامانه پنجره واحد به نشانی Epl.irica.ir بشوید. بعد از ورود به سامانه از سمت راست گزینه واگذاری ترخیصیه را انتخاب می کنید.  بعد از ورود بخش ترخیصیه به ترتیب تمامی اطلاعاتی را که از شما خواسته شده را وارد میکنید، بعد از وارد کردن تمام اطلاعات گزینه انتقال را انتخاب می کنید. 

در مرحله بعد شما با یک سوال مواجه می شوید که آیا حاضر انتقال ترخیصیه از صاحب فعلی به صاحب جدید هستید یا نه؟ البته حتما به شماره ملی شخص مورد نظر حتما توجه داشته باشید. در مرحله بعدی با دو گزینه مواجه می شوید یکی اینکه بله کاملا اطمینان دارم و گزینه بعدی شاید اشتباه کرده باشم. حالا در مرحله پایانی و قبل تمامی موارد از جانب شما انتقال انجام می شود، و سیستم به شما نشان می دهد که کار ترخیصیه با موفقیت انجام شده است. در اینجا صاحب جدید کالا می تواند از انبار یک قبض الکترونیکی درخواست کند. 

شما می توانید تمامی کارهای مربوط به انجام ترخیص کالا و موضوع “ترخیصیه چیست” و دیگر مراحل مربوط به آن را با خیال راحت به شرکت فرتاک بسپارید. شرکت ما با سال ها تجربه در زمینه ترخیص کالا در گمرک توانسته تجربیات ارزشمندی بدست بیاورد و آن ها را در جهت رفاه حال و همچنین کم کردن هزینه های مشتریان به کار گیرد. 

برای دریافت اطلاعات و خدمات از ترخیص کار مرز پرویزخان با ما تماس بگیرید.

توجه داشته باشید ترخیص با ترخیصیه نیز متفاوت است، به عبارتی ترخیصیه سند و گواهی می باشد که توسط شرکت حمل و نقل برای بلامانع بودن تشریفات گمرکی صادر می شود ولی ترخیص آخرین مرحله از تشریفات گمرکی می باشد و زمانی انجام می شود که کالا در حال خارج شدن از گمرک است. 

روش پیگیری ثبت ترخیصیه Delivery Order چگونه است؟ 

این سوالی است که بسیاری از صاحبان کالا با آن مواجه می شوند. بعد از اینکه تمامی مراحل جهت ترخیص کالا انجام شد نوبت به ثبت ترخیصیه می رسد، با مراجعه به سامانه می تواند ثبت ترخیصیه را مشاهده کرد. گاهی ممکن است شما تمایل به واگذاری ترخیصیه گمرک هستید، بنابراین باید برگه ترخیصیه گمرک را به گمرک تحویل دهید. 

برای دریافت اطلاعات و خدمات از ترخیص کار مرز باشماق با ما تماس بگیرید.

این یکی از مهم ترین اقداماتی است که در موضوع “ترخیصیه چیست” و همچنین زمان ترخیص کالا انجام می شود. واگذاری ترخیص کالا زمانی انجام می شود که صاحب کالا بعد از اینکه کالا وارد کشور شد، امتیاز وارد کردن آن را به فرد دیگری واگذار کند. در اینجا مالکیت کالا متعلق به افراد حقیقی و حقوقی است. البته اینها همه به شرطی است مه سند ترخیصیه نیز به نام مالک جدید باشد.

این مطلب چه اندازه برایتان مفید بوده است؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رأی: 0

منتظر اولین رای شما هستیم 👋

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *