تنظیم دوراظهاری واردات چیست؟

تنظیم دوراظهاری واردات چیست؟ امروزه با ورود اینترنت به زندگی انسان ها بسیاری از کارها به راحتی انجام می شود. گمرک نیز از جمله سازمان هایی است که از این امر مستثنی نبوده و از این شرایط بهره برده است. الکترونیکی کردن تشریفات گمرک برای انجام و روند کارها امری ضروری به شمار می آید. 

اما به نظر شما منظور از تنظیم دوراظهاری واردات چیست؟ دور اظهاری واردات یکی از کارهای مربوط به گمرک است که باید به صورت دقیق و بی نقص در سامانه صورت بگیرد زیرا در این صورت است که مراحل بعدی مربوط به ترخیص کالا انجام می شود. همانطور که میدانید برای ترخیص کالا باید قبلا یک سری کار ها را انجام داده باشید، اولین کاری که انجام می دهید تنظیم اظهار نامه است، این اظهار نامه در سیستم گمرک کشور باید ثبت شود. ثبت اظهارنامه باید در سامانه اینترنتی EPL انجام شود. در اینجا قصد داریم تا مراحل انجام دور اظهاری را برای شما شرح دهیم.

جهت کسب اطلاع از ترخیص کالا از مرز پرویزخان با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

7 مرحله تنظیم دوراظهاری واردات چیست؟

مرحله اول

 برای تنظیم دور اظهاری این است که باید در ابتدا اطلاعات شخصی خود را ثبت کنید و بعد از آن یک شماره شبا دریافت کنید. 

مرحله دوم

دومین مرحله در تنظیم دوراظهاری واردات چیست؟ شما باید کورتاز دریافت کنید، یعنی اینکه هویت کالا احراز شده و اظهار کالا انجام می گیرد. این کار را احراز هویت گمرک انجام می دهد. در این مرحله تمامی اسناد که از صاحب کالا دریافت شده در بخش احراز هویت گمرک مورد بررسی قرار می گیرد. در این صورت است که کوتاژ به شما داده می شود. تا زمانی که اظهارنامه شما کورتاژ دریافت نکند اظهارنامه ثبت نمی شود. بنابراین دریافت کورتاژ اهمیت بالایی دارد. هر اظهار نامه یک کوتاژ مخصوص به خود را دارد. 

مرحله سوم 

در این مرحله دور اظهاری شما تنظیم شده و شما دارای شماره کوتاژ هستید حالا نوبت گمرک است تا مسیری را برای ورود کالای شما در نظر بگیرد. معمولا گمرک برای اینکه در برخی از هزینه ها مانند نیروی انسانی صرفه جویی کند سه مسیر را تعیین می کند به نام های مسیر سبز، زرد، قرمز. هر کدام از این مسیر ها دارای قوانین مربوط به خود است و فرایندی را به همراه دارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ترخیص کالا از مرز خسروی تماس حاصل نمایید. 

مراحل تنظیم دوراظهاری واردات چیست

مرحله چهارم

مرحله چهارم تنظیم دوراظهاری واردات چیست؟ در این مرحله کالای شما مورد ارزیابی و کنترل قرار می گیرد. کاری که در این مرحله بسیار حائز اهمیت است تطابق دادن کالا با اسناد موجود است، باید دید آیا کالایی که وارد شده با اسنادش مطابقت می کند یا خیر. این کار توسط رئیس سرویس گمرک انجام می شود. از جمله مواردی که در این مرحله از کار مورد بررسی قرار می گیرد سوابق گمرکی و ارزش اظهاری کالا می باشد. 

مرحله پنجم

در این مرحله باید مجوزهای لازم گرفته شود، مجوزهایی از قبیل بهداشت، قرنطینه، استاندارد، تجهیزات پزشکی، جهاد، وزارت راه و غیره. هر کدام از این موارد باید رعایت شوند و هر کالایی که مربوط به یکی از این موارد است باید دارای مجوز از سازمان مربوطه باشد، در غیر این صورت اجازه ترخیص کالا داده نمی شود. 

مرحله ششم

در این مرحله باید صورت حسابی که گمرک برای شما در نظر گرفته پرداخت شود، بعد از پرداخت به شما یک فیش سبز برای انجام مراحل بعدی ترخیص کالا داده می شود. 

برای دریافت اطلاعات و خدمات از ترخیص کار مرز سردشت با ما تماس بگیرید.

مرحله هفتم 

در این مرحله بیجک گمرکی صادر می شود و این مدرک نشان می دهد که کالا به صاحبش تحویل داده شده است. این هفت مرحله، روندهای طبیعی و اصلی برای موضوع تنظیم دوراظهاری واردات چیست” به حساب می آید که باید طی شود.

اهمیت تنظیم دوراظهاری واردات چیست؟

 با توجه به توضیحات ذکر شده در مورد “تنظیم دوراظهاری واردات چیست” اکنون به اهمیت بالای دوراظهاری گمرکی آشنا شدید. در واقع دور اظهاری گمرکی به گمرک نشان می دهد که کالای وارد شده دقیقا چه چیزی است و تمامی مشخصات آن مانند وزن و تعداد و بقیه اطلاعات نیز در اختیار گمرک قرار می گیرد. 

اما مهم تر از همه اینها ماهیت اصلی کالا است، اگر تمامی مواردی که در اظهارنامه قید شده با کالا مطابقت شود و این مطابقت درست باشد ترخیص کالای شما به راحتی انجام می شود. با تمام اطلاعاتی که برای شما گفته شد تا حدی با موضوع “تنظیم دوراظهاری واردات چیست” آشنا شدید و متوجه شدید که دور اظهاری واردات چقدر برای گمرک مهم است. 

برای اطلاع از شرایط و هزینه و مراحل ترخیص کالا از مرز بازرگان با ما تماس بگیرید.

شما با انجام دوراظهاری گمرکی میتوانید سند SAD دریافت کنید. در واقع سند SAD تکمیل دور اظهار نامه را تایید می کند، انجام مراحل دور اظهاری واردات مراحلی دارد که شما با سرچ در گوگل میتوانید مرحله به مرحله آن را آموزش ببینید و انجام دهید. 

این مطلب چه اندازه برایتان مفید بوده است؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رأی: 0

منتظر اولین رای شما هستیم 👋

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *